menu mikrofony
Úvodní stránka inductory page
Kontakt contacts
hobby Historické mikrofony historic microphones Reportážní magnetofony report magnetophones Schémata, návody sheets

Kondenzátorový linkový mikrofon TESLA AMC 360

logoUnikátní mikrofon AMC 360 byl vyroben zřemě v sedmdesátých letech minulého století. Jedná se buď o prototyp, nebo o velmi malou účelovou výrobní sérii. Toto je pravděpodobně jediný dochovaný kus. Principem se jedná o vlnový-linkový mikrofon s elektrostatickým (kondenzátorovým) snímačem. Tato konstrukce, díky své vysoké směrovosti, umožňuje snímání signálů vzdáleného zdroje.
Napájení mikrofonu zajišťuje napaječ stejného označení   AMC 360.

Kondenzátorový linkový mikrofon AMC 360

Výrobce: TESLA VÚST
Rozměry bez držáku: ø 42 x 625 mm
Váha: 1065 g
Směrová charakteristika: úzce směrová
Korpus: kovový (dural)
Výstupní konektor: Elektro-Praga Jablonec n. Nisou

Kondenzátorový linkový mikrofon AMC 360 se sejmutou protivětrnou ochranou
Princip vlnového linkového mikrofonu:
Nejednodušší vlnový mikrofon je parabolické zrcadlo, které má ve svém ohnisku umístěn tlakový mikrofon. Taková sestava je však velmi rozměrná.
Výhodnější jsou vnové mikrofony, využívající soustavu cylindrických zvukovodů tzv. mikrofony linkové. Klasický akustický přijímač tohoto druhu navrhl Masson a skládá se z tlakového přijímače a svazku různě dlouhých trubek jejichž celková plocha odpovídá ploše membrány měniče. Délky trubek se postupně zkracují o zvolenou délku. Aby se zabránilo vzniku stojatých vln, jsou trubky na svém začátku uzavřeny zátkou z prodyšného materiálu o vhodné hodnotě akustického odporu, popřípadě jsou opatřeny krátkými kuželovými zvukovody, jejichž vliv kompenzuje úbytek signálů o vysokém kmitočtu, způsobený ztrátami v trubkách. Markantní směrový účinek se začne projevovat u kmitočtu, při němž je délka trubky rovna polovině délky vlny.
Původní Masonův linkový mikrofon měl nejdelší trubku 150 cm. Další trubky byly vždy o 3 cm kratší, nejkratší právě 3 cm. Celkem měl 50 trubek o průměru asi 8 mm.
Kondenzátorový linkový mikrofon AMC 360 - detail svazku trubek

Popis mikrofonu AMC 360:
Mikrofon je velice precizně zpracován. Korpus se skládá z duralových přesně opracovaných dílů. Protivětrná ochrana svazku trubek je z duralu a na korpus se upevňuje pomocí jemného závitu. Svazek ocelových trubek o průměru 4 mm s kuželovými zvukovody je vsazen do korpusu a fixován zřejmě dvousložkovou pryskyřicí. Nejdelší trubka má 50 cm a další jsou vždy o 2 cm kratší. Nejkratší je dlouhá 18 cm. Celkem 19 trubek
Vlastní elektrostatický snímač je realizován kondenzátorou vložkou, stejnou jako kardioidní vložka pro mikrofon   AMC 500.. Kardioidní vložka je zde použita pro směrový účinek i u nižších kmitočtů (pod 400Hz), pro které již cylindrické zvukovody nejsou účinné. Místo ochranné mřížky je vložka osazena ocelovou přírubou se závitem, kterým se připevní ke korpusu v místě zakončení trubek.
Mikrofon je doplněn ocelovým stavitelným držákem pro uchycení na stativ se závitem 3/8".

AMC 360

Kondenzátorový linkový mikrofon AMC 360 - korpus mikrofonu s výstupním konektore  výrobce Elektro-Praga  Jablonec n. Nisou nazývaným "Tanvald".

Kondenzátorový linkový mikrofon AMC 360 - detail konce svazku trubek.

Schéma zapojení předzesilovače mikrofonu bylo nakresleno dle přístroje:
Schéma zapojení mikrofonu bylo nakresleno dle přístroje

AMC 360 - předzesilovač s vložkou AMC 360 - předzesilovač rozebraný

AMC 360 - mikrofonní vložka AMC 360 - mikrofonní vložka AMC 360 - mikrofonní vložka - membrána před repasí AMC 360 - mikrofonní vložka - membrána po repasi AMC 360 - mikrofonní vložka rozebraná

  Tranzistor 2N3820
  Tranzistor KC509

Vyobrazený vzorek je po repasi kompletně funkční.

nahoru
   Navštivte obchod s MIKROFONY