menu housle - fiddle
Úvodní stránka inductory page
Noty, transkribce sheets
Jak na to jak na to
Kontakt contacts
violin o houslích
Konstrukce houslí jak se zhotovují housle
Mé nástroje o mých nástrojích
menu o mikrofonech
Konstrukce mikrofonů jak to vypadá uvnitř mikrofonu
Vybíráme mikrofon jak si vybrat vhodný mikrofon

hobby Historické mikrofony historic microphones Reportážní magnetofony report magnetophones Schémata, návody, odkazy sheets

 

JAK NA TO

Ať se každý živí, jak chce, ale když vidím, že houslista hraje koncerty na playback, tak to nechápu. To je normální šmíra.

Karel Holas, český houslista

Ne, nejsem učitel a ani tak vzdělaný, abych mohl někoho učit nebo poučovat. Spíš bych tady chtěl shromažďovat užitečné nápady, rady, návody, školy a poznatky, které mi připadají zajímavé a podnětné k rozvoji stylové houslové hry. Řeč bude především o bluegrassu, old-time, irských melodiích a jim příbuzných stylech.

Jako první bych představil úžasné dílko kanadského neurologa a banjisty, který ukazuje   Jak prorazit zeď. Pokud jste to ještě nečetli, vřele doporučuji. Není to sice o houslích (píše to banjista), ale je to učení se na jakýkoliv nástroj z pohledu mozku.

Další velmi zajímavé povídání Ondry Kozáka   Proč, co a jak cvičím nebo jeho vynikající video   Housle v bluegrassu a country

Jak hrát irské rytmy jig a reel   Rhythm bowing sampler

Myslím, že je důležité si uvědomit, že tato hudba je převážně rytmizována podle tanců, které se na ni tancovaly. Bohužel se v našich krajích příliš nevyskytují a tak se musíme všechny ty přízvučné a nepřízvučné doby, které se nám na této muzice tak líbí, prostě naučit.

fiddler a tanečnice

nahoru
optimalizace PageRank.cz